Sık Sorulan Sorular

SSS

SIK SORULAN SORULAR

Kimler ehliyet alabilir?
İlkokul mezunu veya orta terk olanlar, İlköğretim mezunu olanlar, Lise mezunu veya öğrencisi olanlar, Üniversite mezun veya öğrencisi olanlar. 18 yaşını doldurmuş herkes ehliyet alabilir
Otomobil Kullanmak için hangi tip ehliyet gerekir
B sınıfı Ehliyete sahip olan bir sürücü Otomobil, Kamyonet, Moped ve ATV kullanabilir.
Ehliyet sınavı nasıl olur ?
Önce 50 soruluk Teorik Sınava girilir ve en az 35 soruya doğru yanıt vererek 70 puan almak gerekir. Daha sonra 35 dakika süren son derece seçici bir Direksiyon Sınavına girilir. Direksiyon sınavında yokuşta kalkış yapabilmek, 25 metre geri geri gidebilmek ve iki araç arasına park edebilmek gerekir.
Motosiklet ehliyeti nasıl alınır ?
Motosiklet eğitimlerine teorik bilgilendirme ile başlanır. Teorik eğitimlerde motosikletler ve koruma ekipmanları tanıtılır. Daha sonra trafiğe kapalı alanda 12 saat temel sürüş ve hakimiyet eğitimi verilir. Hakimiyet eğitimi tamamlanınca 1 saat akan trafikte sınav provası yapılarak eğitimler tamamlanır.
Kamyon TIR ehliyeti nasıl alınır ?
Tır kullanabilmek için ise C sınıfı ehliyet aldıktan sonra CE sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. C sınıfı ehliyet için Remork takılmamış bir çekici ile eğitim alarak sınava girmeniz gerekiyor. CE sınıfı ehliyet alırken ise aynı aracı arkasına takılan bir Remork ile birlikte kullanabilmelisiniz. C ve CE sınıfı ehliyet alabilmek için 21 yaşını bitirmiş olup, 22 yaşından gün almış olmak gerekiyor.
Kayıt İçin Gereken Evraklar
-T.C. Kimlik Fotokopisi -Farklı Sınıf Sürücü Belgesi Alacakların Mevcut Sürücü Belgelerinin Fotokopisi -Diploma veya Diploma yerine geçen belge (Öğrenim Belgesi) -Son Altı Ay İçerisinde Çekilmiş 2 Adet Biyometrik Fotoğraf -Sürücü Olur Sağlık Raporu -Sabıka Kaydının Olmadığına Dair Yazılı Beyan (E-devlet'ten alabilirsiniz) -İkametgah belgesi -Kayıt için kursumuza müracaat ettiğinizde kimliğiniz yanınızda bulunmalıdır.Yabancı uyruklu kursiyerlerimiz için ayrıca oturum izin belgesi de gerekmektedir. Müracaatınız sırasında evraklarınızın fotokopisi çekilerek size teslim edilecektir.
Ehliyet Alma Şartları
Artık kursa kayıt yaptırırken sabıka kaydı istenmemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı kendi veri sisteminden sabıka sorgulaması yapacak ve aşağıdaki maddelerden sabıkası olan adaylar sistemden red edilecektir. ESKİ KANUN :Türk Ceza Kanununun 403, 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 28 ve 29 uncu maddeleri,6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmak, YENİ KANUN : > 5237 / 188, 190, 191 > 2918 / 119 > 4926 / 6 Yeni yasaya göre Tek gözü görmeyenler diğer gözü 10/10 görüyor ise A, B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilmektedir. Sağlık raporunun mutlaka sertifika alınan il’de faali
Ehliyet Sınıfları
MOTOSİKLET SINIFLARI: A-A1-A2/(A:35KW ÜZERİ,A1:11KW DAN KÜÇÜK,A2:11-35KW ARASI MOTOSİKLETLERDİR.) OTOMOBİL:B-B OTOMATİK-B ENGELLİ KAMYON:C-CE OTOBÜS:D-DE MİNİBÜS:D1-D1E KAMYONET:C1-C1E F:TRAKTÖR G:İŞ MAKİNESİ E:RÖMORK VEYA YARI RÖMORK SINIFLARIDIR.